Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Melancholia

Maurycy Gomulicki

Melancholia Maurycego Gomulickiego od października 2019 roku eksponowana jest w Parku Rzeźby w Królikarni. Artysta, znany ze swojego zamiłowania do intensywnego koloru i cytowania klasycznych oraz współczesnych motywów, za jej pomocą testuje możliwości przenikania się kodów wizualnych z różnych epok i tradycji. Pokryta opalizującym lakierem forma zmienia więc barwę w zależności od perspektywy i odrealnia swoje otoczenie. „Surowa bryła w kusicielskiej, niemal frywolnej malaturze, przypomina o szczególnym rodzaju słodyczy, jaką niesie w sobie ten odcień smutku – porusza nasze serca, przypomina nam, że mamy duszę” – tak w rozmowie z Ewą Łączyńską-Widz, kuratorką i dyrektorką Biura Wystaw Artystycznych w Tarnowie, artysta opisuje swoją pracę. 
 
Gomulicki stworzył trójwymiarową wariację na temat zagadkowego elementu, obecnego w Melancholii I – jednej z rycin Albrechta Dürera z 1514 roku. W centralnej części przedstawienia, tuż obok siedzącej z opuszczoną głową postaci kobiety anioła, pojawia się silnie kontrastująca z resztą kompozycji romboidalna bryła. Mimo wielu prób odczytania symboliki wielościanu, jego znaczenie pozostaje niejasne. „Jeżeli chodzi o aspekt sentymentalny mojego romansu z Dürerem, to właśnie jego sztychy, obok drzeworytów Gustava Doré i litografii z leksykonu Brockhausa, sprawiły, że zdecydowałem się zdawać na warszawską ASP. Nie planowałem zostać artystą ani projektantem, chciałem być rytownikiem. Miałem zamiar przyjemnie spędzić życie, zatracając się na długie godziny w detalach, pozwalając igle błąkać się w gęstwinie pojawiających się na metalowej płycie linii, czym zresztą dość konsekwentnie zajmowałem się w czasie studiów” – dodaje artysta.
 
Melancholia to jedna z rzeźbiarskich instalacji Gomulickiego, powstałych z myślą o umieszczeniu w przestrzeni publicznej. Wśród nich można wymienić: Queen (2019) w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku oraz instalację Sanktuarium (2011) w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, Oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie, zaprojektowaną do Sali Rotundowej pałacu. Praca powstała na zamówienie BWA w Tarnowie i była eksponowana w tamtejszym Parku Strzeleckim. Do 2022 roku będzie gościć przed pałacem w Królikarni.
 
Prezentacja Melancholii jest okazją do przypomnienia innej pracy artysty – cyklu fotograficznego „Typologie sentymentalne” (1999) z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie. Nasycone kolorem ujęcia kobiecych ust w rzeczywistości okazują się portretami manekinów z witryn sklepowych.
 
Maurycy Gomulicki (ur. 1969) jest artystą, projektantem, fotografem, kolekcjonerem i antropologiem kultury popularnej. Pracuje w takich mediach jak fotografia, rzeźba, instalacja, wideo i animacja. Zajmuje się także projektowaniem graficznym i ilustracją książkową. Zrealizował szereg obiektów w przestrzeni publicznej. Ukończył Wydział Grafiki warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Studia kontynuował na Universitat de Barcelona, w Nuova Accademia di Belle Arti w Mediolanie oraz w Centro Multimedia del Centro Nacional de las Artes w Meksyku. W wielu swoich projektach podejmuje dialog z erotyką, pornografią i fetyszem. Artysta mieszka i pracuje w Warszawie oraz w Mexico City.