Sara Lipska. W cieniu mistrza
19 sierpnia – 4 listopada 2012
Przekrojowa wystawa prezentująca twórczość Sary Lipskiej (1882-1973) – artystki nieprzeciętnej, wyrażającej swoją wrażliwość artystyczną w wielu dziedzinach sztuk pięknych. Zajmowała się rzeźbą, malarstwem, projektowaniem wnętrz, kostiumów i dekoracji teatralnych, strojów, wykonywała także ilustracje książkowe. Większość życia spędziła w Paryżu. Obracała się wśród paryskiej awangardy. Współpracowała z Siergiejem Diagilewem i jego Baletami Rosyjskimi w paryskiej Operze, Heleną Rubinstein, Antoine’em de Paris (Antonim Cierplikowskim) – słynnym fryzjerem polskiego pochodzenia, architektem Adrienne Gorską. Jej wielką pasją było projektowanie mody. Współpracowała z domem mody Maison Myrbor, a także z Paulem Poiretem. Prowadziła butik z autorskimi projektami ubrań przy Montparnassie, a później przy avenue des Champs-Elysées.
Sara Lipska miała szanse na spektakularną karierę, jednak jej życie i twórczość znajdowały się zawsze w cieniu jej wielkiego mistrza i wielkiej miłości – Xawerego Dunikowskiego. Poznali się w Warszawskiej Szkole Sztuk Pięknych, gdzie on, młody profesor, prowadził pracownię rzeźby, a ona właśnie podjęła studia w nowo utworzonej uczelni.
Z profesorem łączyła ją szczególna więź. We wspomnieniach studentów nazywana jest muzą Dunikowskiego. Jej rysy twarzy można odnaleźć w wielu pracach rzeźbiarza. Pod koniec studiów w 1908 roku urodziła ich córkę – Marię Xawerę Dunikowską, z którą w 1912 roku wyjechała na stałe do Paryża.
Artystka wystawiała swoje prace na Salonach Paryskich – Jesiennym i Tuileryjskim. Uczestniczyła w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Dekoracyjnej 1925 roku w Paryżu, gdzie zdobyła złoty medal, w paryskiej Wystawie Kolonialnej w 1931, a także w Międzynarodowej Wystawie Sztuki i Techniki w życiu współczesnym w 1937 roku w Paryżu, gdzie rzeźba jej autorstwa również została wyróżniona złotym medalem.
Była blisko świata mody i środowiska teatralnego. Z przeglądu jej dorobku wynika, że obracała się w najlepszych kręgach artystycznych, pracując jako projektantka, rzeźbiarka i malarka.
Twórczość Sary Lipskiej nie jest znana w Polsce; większość jej prac znajduje się w zbiorach francuskich muzeów i kolekcji prywatnych. Wystawa w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowksiego w Królikarni – oddziale Muzeum Narodowego w Warszawie będzie pierwszą okazją do zapoznania się z jej osobą oraz bogatym i różnorodnym dorobkiem artystycznym.
kuratorka: Ewa Ziembińska
Ekspozycji będzie towarzyszyć katalog z bogatym materiałem ilustracyjnym. Będzie to pierwsza publikacja monograficzna na temat twórczości i życia Sary Lipskiej.