Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

„Flor diente” Xawerego Wolskiego w Parku Rzeźby

05-08-2022

4 sierpnia 2022 powitaliśmy nowy eksponat w Parku Rzeźby w Królikarni. 
„Flor diente” to dzieło Xawerego Wolskiego. Monumentalna rzeźba w brązie powstała w 2017 roku w Meksyku, gdzie artysta żył i tworzył przez ponad 20 lat.

Jest to rzeźba zarówno archaiczna co współczesna. Formą przypomina przeskalowane nasienie, ząb, pąk kwiatu. Jest metaforą która może przyjąć dowolne interpretacje. Jej organiczna obecność nawiązuje dialog zarówno z  historią, co ze sztuką współczesną, mówi artysta.

Xawery Wolski tworzy z naturalnych materiałów, takich jak ziemia, terakota, kamień, naturalne włókna i nasiona, tkany drut. Szczególne zainteresowanie terakotą zaprowadziło go w 1994 roku do Peru, a rok później do Meksyku, gdzie kontynuował badania nad starożytnymi materiałami i formami wyrazu. Założył pracownię w Mexico City, gdzie pracował do 2021 roku. Wtedy powrócił do Polski, gdzie do dziś rozwija twórczość w rodzinnym Dańkowie. Miał ponad 70 wystaw na całym świecie. Do 4 września, w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku trwa przekrojowa wystawa twórczości artysty – „Materialna poetyka”.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia wystawy oraz Parku Rzeźby w Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.