Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

KONKURS / Urodziny Xawerego Dunikowskiego

15-11-2021

24 listopada 2021
146. rocznica urodzin Xawerego Dunikowskiego


Niech żyje Dunio!

 

W środę 24 listopada artysta obchodziłby swoje 146. urodziny. Zapraszamy wszystkich sympatyków twórczości Dunikowskiego do świętowania ich wspólnie z nami!

 

Polecamy gorąco urodzinowe zwiedzanie wystawy i zachęcamy do podzielenia się własnymi pomysłami na celebrację tego wydarzenia w mediach społecznościowych Muzeum Rzeźby w Królikarni. Dla autorów najciekawszych pomysłów przygotowaliśmy nagrody.

 

Szczegóły akcji są dostępne na profilu Muzeum Rzeźby w Królikarni na Facebooku, zachęcamy także do zapoznania się z regulaminem konkursu.


 

Wystawa czasowa Xawery Dunikowski. Malarstwo
11 czerwca – 14 listopada 2021 / przedłużona do 12 grudnia 2021


Twórczość rzeźbiarska Xawerego Dunikowskiego jest powszechnie znana, ale o tym, że był również malarzem, wiedzą nieliczni.  Do dziś jego malarstwo pozostaje prawie nieznaną dziedziną twórczości artysty. Mamy nadzieję, że zmieniło się to już dzięki wystawie w Muzeum Rzeźby w Królikarni – muzeum jego imienia. Ekspozycję prac malarskich uzupełniają szkice i rysunki, pokaz multimedialny fotografii archiwalnych oraz rekwizyty z pracowni artysty.
 

Wystawa w Królikarni jest pierwszą ekspozycją w całości poświęconą malarstwu Dunikowskiego. Niektóre jego obrazy i szkice są prezentowane po raz pierwszy, inne nie były pokazywane publicznie od kilkudziesięciu lat. Na wystawie zgromadzono ponad 50 prac malarskich, większość z nich pochodzi z kolekcji Muzeum Narodowego w Warszawie.
 

Więcej informacji o wystawie

 

 

 

Na ilustracji: Xawery Dunikowski, Autoportret w garniturze w kratę, 1940–1948, olej, sklejka, dar artysty w 1948