Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Aktualności

#MNWKolekcjonuje / Nowa praca w zbiorach Królikarni

22-11-2021
Dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego wzbogaciliśmy nasze zbiory sztuki XX i XXI wieku.

Tegoroczne zakupy zasilą Zbiory Sztuki Nowoczesnej Muzeum Narodowego w Warszawie o 30 dzieł wybitnych artystek i artystów. Wśród nich znalazła się instalacja Zuzanny Janin zatytułowana Pocałunek (ZM), którą prezentujemy na niniejszej stronie. Praca artystki to stelaż z mosiężnego drutu pokryty watą cukrową. Istotą rzeźby jest jej procesualność – z czasem wata wysycha, brązowieje, kruszy się i odsłania konstrukcję w kształcie całującej się pary.
 

Zapraszamy do śledzenia hashtagu #MNWKolekcjonuje w mediach społecznościowych MNW. Będziemy nim oznaczać materiały związane z twórczością artystek i artystów, których prace pojawiły się w zbiorach MNW dzięki programowi Narodowa Kolekcja Sztuki Współczesnej MKiDN.

 

Zapraszamy do zapoznania się z pełną listą zakupionych dzieł na stronie Muzeum Narodowego w Warszawie!

-----

Na ilustracji: Zuzanna Janin, POCAŁUNEK (Z i M) / KISS (Z & M), 1998, drut mosiężny, wata cukrowa, 100 x 80 x 70 cm (wymiary całej instalacji); 56 x 60 x 57 cm (wymiary stelaża).

 Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury — państwowego funduszu celowego.