Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Program do wystawy czasowej

Alina Ślesińska. Szkice Przestrzeni

27 czerwca – 13 października 2024


Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń przybliżających postać i twórczość Aliny Ślesińskiej. Dzieła artystki oraz jej przestrzenny sposób myślenia poznamy bliżej podczas spotkań z kuratorką wystawy oraz w trakcie oprowadzań z przewodniczkami i przewodnikami z Działu Edukacji MNW. Odbędą się także liczne zajęcia plenerowe w Parku Rzeźby, połączone również ze szkicowaniem. Dzieci i dorosłych zapraszamy na warsztaty i zajęcia ruchowe w ramach Otwartej Pracowni Rzeźbiar, nowego programu performatywno–edukacyjnego.


Kuratorka wystawy: Alicja Gzowska


Wstęp na wydarzenia: bezpłatne wejściówki do pobrania wyłącznie on-line od wtorku poprzedzającego dane wydarzenie

 

DOROŚLI I MŁODZIEŻ


Oprowadzania kuratorskie
30 czerwca, 18 sierpnia i 29 września / niedziela / 12.00


Po ekspozycji oprowadzi kuratorka wystawy Alicja Gzowska.

 

Alicja Gzowska - Adiunkt w Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Warszawie. Studiowała i wykładała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Jej badania koncentrują się na związkach rzeźby i architektury w drugiej połowie XX wieku w Polsce. Interesuje się również inżynierią budowlaną i architekturą współczesną. Kuratorka wystawy i autorka katalogu „Figury retoryczne. Warszawska rzeźba architektoniczna” (Warszawa, 2015). Współinicjatorka projektu „Pomniki Europy Środkowo-Wschodniej 1918- 2018” (2017-2019). Od 2021 współpracuje badawczo, merytorycznie i kuratorsko przy projekcie „Polskie rzeźbiarki XIX i XX wieku”.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

Oprowadzania po wystawie
29 czerwca; 6, 13, 20 i 27 lipca; 3, 10, 17, 24 i 31 sierpnia; 7, 14, 21, 28 września, 5 października / sobota / 13.00
W każdą sobotę zapraszamy na zwiedzanie wystawy z przewodniczkami i przewodnikami z Działu Edukacji. Wspólnie obejrzymy wystawę, poznając różnorodną twórczość Aliny Ślesińskiej - od rzeźb, przez rysunki i szkice, aż po projekty wizjonerskie.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

Spacery po Parku Rzeźby
20 lipca, 17, 24 i 31 sierpnia; 14 i 28 września / sobota / 11.00


Park Rzeźby w Królikarni umożliwia zwiedzającym szczególny rodzaj poznania i obcowania ze sztuką, która zostaje uwolniona z klasycznych ram architektoniczno-wystawienniczych oraz pozostaje w bezpośredniej relacji z przestrzenią i naturą. Rzeźby pochodzą z różnych okresów – od drugiej połowy XIX wieku, aż po współczesność. Sylwetki ich twórców – w tym Aliny Ślesińskiej, której „Mojżesz” wita gości wchodzących do parku - przybliżymy podczas przygotowanych przez nas oprowadzań.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie


Szkicownik. Plenerowe warsztaty rysunku dla młodzieży i dorosłych
13 i 27 lipca, 10 sierpnia, 21 września / sobota / 11.00


Alina Ślesińska rysowała, szkicowała, projektowała, była czujną obserwatorką i wizjonerką. Zapraszamy na warsztaty, podczas których wspólnie obejrzymy wystawę jej prac, a następnie zgłębimy tajniki warsztatu rysownika. Spotkania będą okazją do zapoznania się z takimi zagadnieniami, jak perspektywa, proporcje, studium postaci czy szkic architektoniczny. Są to zajęcia dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w rysowaniu. Doświadczenie i umiejętności rysunkowe nie są wymagane.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

Spotkanie w dawnej pracowni Aliny Ślesińskiej
7 września / sobota / 16.00


Studio na Hożej, dziś miejsce twórczości Macieja Siudy – znanego z niesztampowego podejścia architekta, projektanta i humanisty – jest miejscem z historią. Przed laty znajdowała się tu pracownia Aliny Ślesińskiej. Tematem spotkania będzie rozmowa o dziejach pracowni i jej znaczeniu w procesie twórczym.

Zbiórka przy ul. Hożej 37

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

Spotkanie na wystawie z Maxem Cegielskim i Jankiem Simonem
4 października / piątek / 18.00


Max Cegielski i Janek Simon prowadzą interdyscyplinarny projekt skoncentrowany wokół zaprojektowanego i wykonanego przez Alinę Ślesińską w 1965 roku w Ghanie pomnika Kwame Nkrumaha. Na podstawie badań archiwalnych i wywiadów śledzą procesy kreowania postkolonialnego dziedzictwa w tamtym czasie i współcześnie. Wydobywają przy tym zapomniany kontekst współpracy krajów Europy Wschodniej i Zachodniej Afryki. 

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

OPROWADZANIE W JĘZYKU POLSKIM Z TŁUMACZENIEM NA JĘZYK UKRAIŃSKI / ЕКСКУРСІЇ ПОЛЬСЬКОЮ МОВОЮ З УКРАЇНСЬКИМ ПЕРЕКЛАДОМ


Termin: sobota, 27 lipca / godz. 11.30
Czas trwania: ok. 80 minut
Dla kogo: młodzież i dorośli
Miejsce zbiórki: przed pałacem w Królikarni/ місце зустрічі: Музей скульптури в Крулікарні
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie od godz. 10.00
Język: język polski z tłumaczeniem na język ukraiński

 

27 lipca / godz. 11.30 / Zapomniane, odkryte, obecne – o artystkach-rzeźbiarkach / Rita Twardziak
Podczas spaceru po Parku Rzeźby oraz muzealnych wnętrzach Pałacu w Królikarni prześledzimy – często wyboistą – drogę rzeźbiarek. Poznamy prace artystek, które przełamywały schematy, wychodziły ze swojej strefy komfortu i prezentowały nowatorskie pomysły. Wspólnie zastanowimy się nad znanym pytaniem Lindy Nochlin, jednej z twórczyń sztuki feministycznej, dlaczego nie było wielkich artystek?
Bezpłatne wejściówki dostępne online od 23 lipca

 

27 липня / 11.30 / Забуті, відкриті, присутні - про жінок-скульпторок / Рита Твардзяк

Під час прогулянки Парком скульптури та музейними інтер'єрами палацу в Крулікарні ми простежимо - часто вибоїстий - шлях жінок-скульпторок. Ми познайомимося з роботами мисткинь, які ламали шаблони, виходили із зони комфорту та презентували новаторські ідеї. Разом ми поміркуємо над відомим питанням Лінди Нохлін, однієї із засновниць феміністичного мистецтва, про те, чому не було великих жінок-художниць?
Нульові квитки доступні та онлайн з 23 липня

 

GUIDED TOURS IN ENGLISH / OPROWADZANIE W JĘZYKU ANGIELSKIM


Termin: sobota, 3 sierpnia / godz. 16.00
Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Królikarnia – główne wejście do budynku Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego/ Królikarnia - main entrance to the Museum
Dla kogo: młodzież i  dorośli
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie od godz. 10.00
Język: angielski

 

August 3rd / at 4 p.m. / At the crossroads of cultures / guided by Rita Twardziak
Walking together along the park alleys, we will journey to different cultural circles. We will reach back to the sources of European culture, looking for references to ancient mythology, in one of the works we will find inspiration in techniques from the Japanese tradition, we will get to know artists who decided to work between different continents. In the following story, we will see that Królikarnia is a meeting place of many other cultures.
Free tickets available online starting July 30

 

3 sierpnia / godz. 16.00 / Na skrzyżowaniu kultur / Rita Twardziak
Spacerując razem parkowymi alejkami, odbędziemy podróż po różnych kręgach kulturowych. Sięgniemy do źródeł kultury europejskiej w poszukiwaniu nawiązań do antycznej mitologii, w jednej z prac odnajdziemy inspirację technikami z tradycji japońskiej, poznamy również artystów, których dzieła powstawały na różnych kontynentach. Dzięki naszej opowieści będziemy mogli przekonać się, że Królikarnia to miejsce spotkań wielu kultur.
wejściówki dostępne online od 30 lipca
 

 

OTWARTA PRACOWNIA RZEŹBIAR


Nowy program performatywno–edukacyjny wyrastający z działania choreograficznego Rzeźbiary Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz towarzyszącego pierwszej zbiorowej wystawie prac polskich rzeźbiarek XIX wieku Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku (2023). W ramach tegorocznych działań w Królikarni zapraszamy na pokaz Rzeźbiar, plenerowe warsztaty ruchowe i oprowadzania choreograficzne poświęcone sztuce i archiwum polskiej kobiecej rzeźby z uwzględnieniem prac znajdujących się na wystawie Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni.  Celem Otwartej Pracowni Rzeźbiar jest refleksja na temat samego medium rzeźby jako sztuki przestrzennej prowokującej do ruchu, zachęcającej do odszukiwania pokrewieństw ciała i materii rzeźbiarskiej.

 

Popołudniówka w ruchu
4, 11, 18 i 25 lipca; 1, 8, 22 i 29 sierpnia / czwartek / 18.00


Spotkania dla osób 16+ z zabawą przez ruch i taniec w przestrzeni Parku Rzeźby. Przyjrzymy się ciału jako materii, która podlega ciągłej transformacji i harmonizacji. Pedagożki świadomego ruchu, wywodzące się z różnych praktyk fizycznych, poprowadzą plenerowe zajęcia ruchowe. Celem Popołudniówek w ruchu będzie przyjrzenie się rzeźbie jako medium, które łączy pozornie oddalone od siebie perspektywy ciała, takie jak: siła i miękkość, płynność i trwałość. Zajęcia nie wymagają wcześniejszego przygotowania i konkretnych umiejętności.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

Oprowadzania choreograficzne po wystawie
26 lipca; 30 sierpnia; 13 września; 11 października / piątek / 18.00


To zaproszenie do nowych ścieżek interpretacji wystawy o twórczości Aliny Ślesińskiej przez pryzmat współczesnej choreografii. Podczas oprowadzań odbiorcy zachęcani będą do zmiany perspektywy i ruchu w miejscu wystawy – przestrzeni, która na co dzień podlega konkretnym normom. Działaniom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie


Oprowadzanie Rzeźbiarskie Herstorie i performans Rzeźbiary
10 sierpnia / sobota / 16.00 (oprowadzanie) i 17.30 (performans)


Prezentacja spektaklu choreograficznego Rzeźbiary, który w nowej plenerowej odsłonie przybliży publiczności XIX-wieczne rzeźby i postaci ich autorek. Spektakl zostanie poprzedzony oprowadzaniem Rzeźbiarskie Herstorie, podczas którego zaprezentujemy prace rzeźbiarek eksponowane w Parku Rzeźby: Aliny Ślesińskiej, Marii Papy Rostkowskiej, Magdaleny Więcek-Wnuk, Krystyny Schwarzer-Litworni, Agnieszki Brzeżańskiej.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

DZIECI I RODZINY


ContaKids. Przekąski ruchowe dla dzieci (2-5 lat)
11, 18 i 25 lipca; 1 i 8 sierpnia / czwartek / 10.00 i 11.00


Plenerowe zajęcia dla dzieci i opiekunów oparte o metodę ContaKids. Podczas krótkich dwudziestominutowych aktywności dzieci i rodzice w trakcie zabawy wzmacniają więzi, stając się partnerami w tańcu i ruchu oraz nawiązując intuicyjny, niewerbalny dialog. Dzieci rozwijają motorykę dużą, a dorośli doświadczają beztroski.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

 

Wspólna przestrzeń. Warsztaty plastyczno-ruchowe dla rodzin (5-12 lat)
29 czerwca, 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września / sobota / 11.00


Warsztaty plastyczne oraz zajęcia ruchowe, podczas których edukatorki z Działu Edukacji MNW wraz z zaproszonymi artystkami i artystami z różnych dziedzin sztuki zapoznają uczestników z medium rzeźby oraz kolekcją prezentowaną na wystawie i w Parku Rzeźby.

bezpłatne wejśiciówki do pobrania on-line od wtorku poprzedającego wydarzenie

___

Program Otwartej Pracowni Rzeźbiar tworzony jest we współpracy z praktykami siostrzeństwa i Centrum w Ruchu.