Oprowadzanie po Magazynie Studyjnym Rzeźby XX i XXI wieku w Królikarni
Metalowe rzeźby z lat 60., które stoją przy warszawskiej ulicy Kasprzaka zostały w zeszłym tygodniu umyte. Powstały z inspiracji Elbląskim Biennale Form Przestrzennych, które od 1965 roku organizował Gerard Kwiatkowski. W Magazynie Studyjnym Rzeźby XX i XXI wieku w Królikarni pokazujemy prototypy tych metalowych form, zaprojektowane m.in. przez Mariana Bogusza, Jerzego Jarnuszkiewicza i Bronisława Kierzkowskiego. Przed lub po spacerze na ulicę Kasprzaka zapraszamy do oglądania projektów zgromadzonych w Muzeum.
Prowadzenie: Katarzyna Kucharska-Horunng
Wstęp wolny
Na zdjęciu: Marian Bogusz, Kompozycja, ok. 1965, Fot. MNW
Magazyn Studyjny Rzeźby XX i XXI wieku to nowa forma udostępniania zbiorów Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego. Na piętrze pałacu w Królikarni prezentujemy ponad 250 rzeźb w porządku chronologicznym, w grupach odpowiadających kolejnym artystom. Ułożenie obiektów na regałach nawiązuje do przechowywania dzieł sztuki w pomieszczeniach magazynowych: prace małe i duże, o i niższej randze artystycznej sąsiadują tu ze sobą. Magazyn Studyjny Rzeźby XX i XXI Wieku nie jest tradycyjną wystawą, ale miejscem studyjnych wizyt, podczas których można zapoznać się z twórczością artystów, porównać właściwości materiałów rzeźbiarskich, śledzić kierunki w sztuce z ostatnich dziewięćdziesięciu lat lub podjąć własne studia rysunkowe. Forma magazynu pozwala nam zaprezentować obiekty, do których publiczność miała dotychczas bardzo ograniczony dostęp, a także podzielić się pracami, które na co dzień inspirują nas do działania.
W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 18.00 po zbiorach Królikarni będą oprowadzać pracownicy muzeum.
Wstęp jest bezpłatny.
W inne dni na oprowadzania zapraszamy grupy zorganizowane. Informacja i zapisy pod numerem 22 843 15 86. Wstęp dla grup jest płatny.
Od września rozpoczynamy lekcje muzealne dla szkół. Informacja oraz zapisy: tel. 22 621 10 31 wew. 246 Wstęp na lekcje muzealne jest płatny.