Rzeźbiarskie tradycje Pietrasanty. Wykład Valentiny Fogher
Wykład dotyczył będzie środowiska Pietrasanty, gdzie życie artystyczne miesza się z życiem mieszkających w okolicach kamieniołomów rzemieślników. Tradycyjna sztuka rzeźbienia w marmurze praktykowana jest już tylko w nielicznych miejscach. Jednak dzięki tutejszym zasobom naturalnym, wielowiekowemu doświadczeniu mistrzów kamieniarstwa, a także dzięki artystom, którzy nadal tam przyjeżdżają, by doskonalić swoje umiejętności, okolice Carrary i Pietrasanty słusznie nazwano „wielką akademią marmuru”. Valentina Fogher opowie o rzeźbiarskich tradycjach regionu sięgających XII wieku.
Wykład towarzyszy wystawie Maria Papa Rostkowska. Artystka ostatnie dekady życia spędziła w tym właśnie mieście, w skupieniu oddając się zajęciu, które uznała za najważniejszy sens swej egzystencji – własnoręcznemu wykuwaniu wyrafinowanych, na poły abstrakcyjnych rzeźb z marmuru. Valentina Fogher zorganizowała wiele wystaw, w których uczestniczyła Maria Papa Rostkowska oraz po śmierci artystki – wystawę Omaggio a Maria Papa.
Valentina Fogher jest kuratorem Centrum Kultury im. Luigiego Russo. Ukończyła wydział Literatury Współczesnej na kierunku Historyczno-Artystycznym Uniwersytetu w Trieście. Poza kilkoma specjalizacjami w dziedzinie muzealnej posiada także dyplom Studiów Muzealnych JFK University w Orinda, w Kalifornii. Obecnie pracuje nad pracą magisterską z zakresu historii sztuki i konserwacji zabytków sztuki i architektury na Uniwersytecie w Udine. Przez wiele lat pracowała jako kurator w Muzeum Włosko-Amerykańskim oraz we Włoskim Instytucie Kultury w San Francisco. W 2001 roku przeniosła się do Pietrasanty (we włoskiej prowincji Lucca), gdzie przez dziesięć lat była konsultantem do spraw sztuki w departamencie kultury urzędu miasta. Zajmowała się organizacją wystaw, wydarzeń kulturalnych, koncertów i międzynarodowych programów wymiany kulturalnej z wieloma krajami świata. W 2011 roku, w drodze konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Pietrasanta, objęła stanowisko specjalisty administracyjnego. W mieście tym pracuje do dziś, piastując rozmaite funkcje w ramach instytucji kultury. Jest też niezależną kuratorką. Współpracowała ponadto z pismami poświęconymi sztuce.
Wykład zorganizowany we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury w Warszawie