Odsłona rzeźb Käthe Kollwitz
Ambasada Republiki Federalnej Niemiec, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego oraz Fundacja Pamięć zapraszają na uroczystość z okazji jednodniowej prezentacji kopii rzeźby Käthe Kollwitz Trauende Eltern / Rodzice w żałobie w Królikarni.
W jubileuszowym roku 2014 Narodowy Związek Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi przewozi kopię rzeźby Käthe Kollwitz Rodzice w żałobie z Aarschot / Belgia do Rżewa / Rosja. W czasie tej podroży rzeźba ma zostać zaprezentowana między innymi w Warszawie.
Käthe Kollwitz – niemiecka graficzka i rzeźbiarka, znana była z ekspresyjnych prac, w których wyrażała proletariackie, komunistyczne i pacyficzne sympatie. Swoimi mrocznymi, po części przerażająco realistycznymi litografiami, rycinami, sztychami, miedziorytami, drzeworytami i rzeźbami powstałymi w oparciu o osobiste przeżycia i doświadczenia życiowe stworzyła własny styl łączący wiele kierunków artystycznych. Wykonała też rzeźbę, aby dać wyraz żałobie po poległym synu Peterze, oraz żałobie wszystkich rodziców po śmierci ich synów na froncie. W uzgodnieniu ze spadkobiercami Volksbund zlecił wykonanie jej kopii (oryginał znajduje się na cmentarzu żołnierzy niemieckich 1914-1918 Vladslo / Belgia). Replika podróżuje po Europie i staje w ważnych miejscach w celu przypomnienia wybuchu I wojny światowej i grozy II wojny światowej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej oraz zestawienia ich z obecną europejską swobodą wyboru miejsca zamieszkania i pracy, a także aby zwrócić uwagę na potrzebę dalszego pogłębiania stosunków z krajami Europy Wschodniej. W czasie prezentacji rzeźby w Warszawie podkreślony zostanie też aspekt artystyczny projektu. Polski rzeźbiarz Xawery Dunikowski, który tworzył mniej więcej w tym samym czasie co Käthe Kollwitz i którego dzieła wystawione są w parku Muzeum Rzeźby, był inicjatorem odbudowy zniszczonego w czasie II wojny światowej przez Niemców Muzeum. Twórczość Käthe Kollwitz była inspiracją dla wielkich polskich rzeźbiarek, których dzieła znajdują się w zbiorach Muzeum Rzeźby.
Prezentacja rzeźby w Warszawie odbędzie się w obecności ambasadora Republiki Federalnej Niemiec, pana Rolfa Nikela, kuratorki Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego, pani Agnieszki Tarasiuk, prezes Fundacji Pamięć, pani Izabeli Gruszki oraz przewodniczącego Narodowego Związku Niemieckiej Opieki nad Grobami Wojennymi, pana Markusa Meckela.
Wydarzeniu towarzyszył będzie koncert kameralny.
Wykonawcy:
Daria Falkiewicz - flet
Andrzej Ciepliński - klarnet
Wojciech Motyl - fagot
W programie:
Ludwig van Beethoven -Trio C-dur op. 87
Allegro, Adagio, Menuetto
Wstęp wolny