FINISAŻ WYSTAWY MASONERIA / IN FUTURUM performance Jakuba Woynarowskiego
In Futurum, to rysunkowo-dźwiękowy performance, skonstruowany w oparciu o przedmioty i gesty zaczerpnięte między innymi z tradycji wolnomularskiej. Obrzęd przeniesiony do wnętrz Muzeum Rzeźby nabiera nowych sensów dzięki jego osadzeniu w kontekście sztuki. To tło zdaje się być szczególnie ważne w kontekście budowanej przez Jakuba Woynarowskiego apokryficznej narracji o intelektualnych korzeniach XX- wiecznej awangardy, sięgających tradycji średniowiecznych cechów wolnomularskich i nowożytnej masonerii spekulatywnej.
Dodatkowym znaczącym staje się sama architektura palladiańskiego pałacu Królikarni, w którym mieści się Muzeum. Dialog z historyczną architekturą należy do stałych praktyk Jakuba Woynarowskiego, czego najbardziej spektakularnym przykładem była realizacja projektu „Figury niemożliwe” w Pawilonie Polskim podczas zeszłorocznego Biennale Architektury w Wenecji. W „In Futurum” jednak specyfika lokalizacji znajdzie odzwierciedlenie nie tylko w scenerii architektonicznej. W swoim performansie artysta wykorzysta obiekty ze zbiorów Działu Mebli Muzeum Narodowego w Warszawie oraz oryginalne narzędzia pochodzące z pracowni Xawerego Dunikowskiego.
In Futurum jest jednym z wydarzeń w ramach uroczystego finisażu wystawy „Masoneria. Pro publico bono” prezentowanej w gmachu głównym Muzeum Narodowego w Warszawie, od września 2014 roku.
Jakub Woynarowski – artysta i niezależny kurator. Designer i ilustrator; twórca komiksów, artbooków, atlasów wizualnych, filmów, instalacji; inicjator działań site-specific w przestrzeni publicznej; autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej. Twórca projektu artystycznego ekspozycji w Pawilonie Polskim na 14.Biennale Architektury w Wenecji.