MUZEUM A RYNEK SZTUKI. Dyskusja towarzysząca wydanej publikacji „Skontrum w Muzeum Rzeźby”
20.02 (piątek) / godz. 18:00
Goście: prof. Maria Poprzęcka, Michał Suchora, Joanna Turowicz
Prowadzenie: Agnieszka Tarasiuk
SPOTKANIU TOWARZYSZYĆ BĘDZIE PIERWSZY I JAK NA RAZIE JEDYNY W POLSCE POKAZ RZEŹBY KATARZYNY KOBRO (DATOWANEJ NA LATA 1933-35) UZNANEJ DO NIEDAWNA ZA ZAGINIONĄ.
+++
Zorganizowana w 2011 roku wystawa „Skontrum” była subwersywnym sposobem zmierzenia się z historią i charakterem przepastnych zbiorów rzeźby Muzeum Narodowego w Warszawie. Stłoczone ciasno w przestrzeniach Królikarni dzieła uniemożliwiały bezpośrednie doświadczanie poszczególnych obiektów, potęgując zwielokrotnione widzenie często kolidujących ze sobą form i kierunków estetycznych. Pozorne rozproszenie, nieuwaga oraz chaos podkreślające masywność gromadzonej kolekcji rzeźby, stały się przyczynkiem do rewizji modelu tradycyjnej instytucji sztuki jaką jest muzeum. Zaprezentowany wówczas gąszcz figur stworzył rzeźbiarską metainstalację, która zmuszała odbiorców do własnych poszukiwań i interpretacji poprzez tropienie zbieżności i analogii budowanych na kontrastach dopełnień. Tak sprofilowany zabieg kuratorski wzbogacał i różnicował obraz instytucjonalnej kolekcji rzeźby.
Publikacja „Skontrum w Muzeum rzeźby” jest pokłosiem tego ponad rocznego projektu badawczo wystawienniczego, do którego zaproszono widzów, krytyków sztuki i współczesnych artystów. Zawarte w książce teksty problematyzują model budowania instytucjonalnej kolekcji sztuki. Mają one zróżnicowany charakter – od żywej dyskusji przez zapis refleksji po analizy naukowe. Znajdziemy w niej między innymi tekst o sztuce jako dobru wspólnym, esej krytyczny odnoszący się do interwencji artystycznej „Zikr” Piotra Wysockiego omawiający sztukę jako dokumentację i katalizator zmiany społecznej oraz teksty badawcze opisujące zbiory dzieł z kolekcji Muzeum Rzeźby. Publikacja jest również bogato ilustrowana fotografiami autorstwa Bartosza Górki.
Dyskusja „Muzeum a rynek sztuki” będzie szansą do prowadzenia otwartej debaty na temat współczesnego modelu muzeum oraz kierunku rozwoju tworzonej przez niego kolekcji. Wspólnie z zaproszonymi gośćmi będziemy rozmawiać o tym z jakimi zagrożeniami wiąże się instytucjonalizacja sztuki, jakie są jej społeczne, ideologiczne i polityczne konsekwencje. Ważnym punktem będzie również wątek współegzystowania prywatnych i publicznych kolekcji i tego jakie powinny występować między nimi zależności.
W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu publikacji „Skontrum w Muzeum Rzeźby” w promocyjnej cenie.