Tony Di Napoli | Koncert na litofonach
Tony Di Napoli gra na kamieniach - tych zwykłych, znalezionych w przypadkowych miejscach, o nieokreślonym pochodzeniu i przypadkowych brzmieniach ale także tych, które pieczołowicie dobiera, rzeźbi i stroi tworząc z nich własnej konstrukcji litofony. Jeden z najstarszych instrumentów muzycznych Di Napoli buduje na własny użytek z kamiennych bloków wapienia mających ponad 300 milionów lat. W jego skład wchodzą sztabki kamienne o minimalnie odmiennych kształtach i rozmiarach, co decyduje o zróżnicowaniu wysokości ich tonów i sprawia, że jego litofony stają się pełnoprawnym instrumentem mikrotonowym. Dzięki temu Di Napoli poszerza codzienne wyobrażenia na temat brzmienia kamieni i paradoksalnie bliżej mu do współczesnej muzyki elektronicznej niż szeroko nawet pojętego brzmienia muzyki etnicznej.
Tony Di Napoli jest z wykształcenia rzeźbiarzem, który obecnie zajmuje się wyłącznie dobywaniem ze swych rzeźb dźwięku a jego nazwisko częściej pojawia się w kontekście sound artu niż rzeźby. Po studiach w Liege, odbył on szereg podróży, m.in. do Patanu w Nepalu oraz Pietrasanty we Włoszech, gdzie specjalizował się w historii i technikach grania na kamieniach. Od ponad dekady zajmuje się konstruowaniem rzeźb dźwiękowych oraz improwizacją z muzykami ze świata zarówno muzyki instrumentalnej jak i elektronicznej. Do jego najstarszych projektów należy duet ze znakomitym perkusistą francuskim, Le Quan Ninhem. Nagrania jego litofonów wykorzystane zostały w eseju dźwiękowym "Bildung", który usłyszeć można na wystawie "Majątek" w Królikarni.
Koncert jest wydarzeniem towarzyszącym wystawie Majatek. Rzeźby z kolekcji rodziny von Rose oraz filmy i fotografie z archiwum Zofii Chomętowskiej