SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Philip Glass – The Hours
2019-11-03 / 20:00
godz. 20:00
Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3
Koncert będzie nagrywany. Bardzo prosimy o punktualność. Osoby spóźnione nie zostaną wpuszczone. Z tego powodu zapraszamy tylko osoby dorosłe i dzieci powyżej 10 roku życia.
Wysłuchanie, wytrwanie i przekazanie to słowa klucze do tegorocznej edycji Słuchów. Niewidoczne gołym okiem detale koncertów i performansów muzycznych mogą stać się głównym komponentem muzycznych wydarzeń.
Nieodzownym towarzyszem muzyka i twórcy w jego zawodzie jest czas. Czas który jest dany odbiorcy – do zapoznania się z dziełem – który choć zazwyczaj ulotny i jednorazowy podczas koncertów – w tym roku, dzięki dźwiękowej instalacji Michała Libery będzie nam dany na dłużej a nawet umożliwi kilkakrotne zapoznanie się z dziełem. Czas przekazania - najważniejsza chwila decydująca o kształcie dźwięku i ostatecznej wizji utworu – to czas gestu, przełożenia idei muzycznych na ciało za pomocą ruchu, często mikroskopijnego, nieuchwytnego, niezauważalnego, bo przykrytego już rodzącym się dźwiękiem. A jednak najważniejsza – bo budująca relację człowiek – instrument. I zapewne najmniej dostrzegalny – a dla muzyka zawsze obecny – czas wyczekiwania na występ. W fazie przygotowań utworu – zawsze za krótki, nie w pełni wykorzystany a w fazie oczekiwania przed sceną – zawsze dłużący się, niepotrzebny, jest chwila wyciętą z życia, zastygnięciem w fazie poczwarki, przed rozpostarciem artystycznych skrzydeł.
Muzyka skomponowana w 2002 roku przez geniusza minimal music do nostalgicznego filmu Godziny, w którym reżyser Stephen Daldry sportretował postać Wirginii Woolf. Ta wyjątkowa wersja na fortepian solo stworzona została przez Michaela Riesman’a i Nico Muhly’ego.
Każdy inaczej odbiera czas w danym momencie, jednym czas się dłuży, innym przemija niepostrzeżenie. Czy do zagrania Godzin potrzeba pełnej godziny?
Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach. W Carnegie Hall i Chicago Symphony Hall prezentował własne opracowania utworów Fryderyka Chopina. W Filharmonii Berlińskiej wykonał wraz z Kwadrofonikiem autorską aranżację Święta wiosny Igora Strawińskiego i utwory z płyty Folklove – nagrodzonej Folkowym Fonogramem Roku. Jego projekt Nowa Warszawa, czyli 12 na nowo zaaranżowanych piosenek o Warszawie (wraz ze Stanisławą Celińską i z Royal String Quartet) spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem krytyki i został uhonorowany Gwarancją Kultury i Wdechami. Współpracował m. in. z Bartkiem Konopką (film Nowa Warszawa), Janem Komasą (widowisko Ksenofonia), Arturem Rojkiem (Symfonia przemysłowa), Adamem Strugiem (Requiem ludowe – uhonorowane Folkowym Fonogramem Roku), Katarzyną Nosowską czy Dorotą Miśkiewicz (Lutosławski, Tuwim - Piosenki nie tylko dla dzieci - Złota Płyta).
aranżacja na fortepian solo: Michael Riesman, Nico Muhly
wykonanie: Bartek Wąsik
reżyseria dźwięku: Robert Migas
reżyseria światła: Przemek Klonowski
Projekt dofinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa
Partnerzy: Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie, BÓŁT
Pozostałe wydarzenia miesiąca
Królikarnia
2019-11-02 / 20:00
SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Krzewiński i Zapała
godz. 20:00 Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3 Kuba Krzewiński – Contre 2 Rafał Zapała – Kwadraty na...
Królikarnia
2019-11-03 / 12:00
NIE MAMY NA TO CZASU! / Warsztaty muzyczne dla dzieci i rodziców
godz. 12.00 Prowadząca: Emilia Sitarz Czas jest naszym towarzyszem od początku istnienia wszechświata. Jest z nami zawsze, ale my rzadko zwracamy na niego uwagę –...
Królikarnia
2019-11-03 / 20:00
SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / Philip Glass – The Hours
godz. 20:00 Wydarzenie z cyklu SŁUCHY – KONCERTY DO ZWIEDZANIA / EDYCJA 3 Koncert będzie nagrywany. Bardzo prosimy o punktualność. Osoby...
Królikarnia
2019-11-28 / 12:00