Oprowadzanie choreograficzne po wystawie „Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni”
godz. 18.00
Jakiego rodzaju choreografie odbywają się przed otwarciem wystawy? W jaki sposób prace znajdują swoją drogę na muzealne ściany lub inne elementy scenografii ekspozycji? Jaki potencjał kryje się w rzeźbach i grafikach Aliny Ślesińskiej dla osoby spotykającej się z jej pracami?
Oprowadzanie choreograficzne, powstające w ramach współpracy choreografa Baxi Ostrowskiego oraz muzyka Kamila Tuszyńskiego, jest zaproszeniem do poszerzenia perspektywy odbioru. Proponując ucieleśnioną percepcję elementów i zagadnień powiązanych z wystawą prac Aliny Ślesińskiej, ambicją autorów staje się dialog, nie tyle bezpośrednio z prezentowanymi pracami, co z ideami artystki oraz jej metodami twórczymi.
Ślesińska stworzyła serię prac, które były technicznie „nie do zrealizowania”, ale w założeniu stanowiły wehikuł dla rozszerzonego myślenia o architekturze.
Analogicznie formuła oprowadzania w postaci przewrotnego audioprzewodnika jest propozycją odbioru wystawy włączającą przestrzenie ciała osoby patrzącej, różne perspektywy obserwacji i odczuwania.
bezpłatne wejściówki dostępne wyłącznie on-line od 10 września
Termin: piątek, 13 września, godz. 18.00 / kolejne terminy: 11 października
Czas trwania: ok. 50 minut
Miejsce zbiórki: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW, ul. Puławska 113a / zbiórka w holu Pałacu
Dla kogo: dorośli, młodzież
Zasady udziału: bezpłatne wejściówki dostępne on-line od wtorku poprzedzającego wydarzenie / liczba miejsc ograniczona
Zachęcamy do zapoznania się z informacjami o dostępności architektonicznej Muzeum Rzeźby.
Prowadzący:
Baxi Ostrowski (on, oni/one) choreograf, tancerz, performer, aktor. Jego prace charakteryzuje współistnienie tekstu i tańca w bezpośrednim dialogu z widzem. Ich działania koncentrują się wokół Portugalii, Hiszpanii oraz krajów wyszehradzkich, z silnym ukierunkowaniem na romans sztuki z nauką. Są zainteresowane tematem języka - jego wpływem na ciało, relacje międzyludzkie i percepcję otaczającego nas świata. Jeden z inicjatorów badań artystycznych w ramach projektów: „Blurrylingualism. Encounter in between languages” oraz „Don’t pressure we already lack oxygen”.
Kamil Tuszyński - kompozytor, producent i wykonawca muzyki teatralnej i filmowej, autor piosenek, słuchowisk, audycji i instalacji audiowizualnych. W pracy najchętniej i najczęściej (p)oddaje się działaniom kolektywnym i partycypacyjnym, w których muzyka jest jednocześnie pretekstem i owocem budowania relacji, wspólnego zaangażowania oraz odwagi do tworzenia i wykonywania jej również (i szczególnie) przez osoby nieposiadające muzycznego wykształcenia lub doświadczenia. We współtworzonych projektach czerpie z tradycji i technik komponowania muzyki filmowej z jej różnych okresów, eksplorując ją i wpisując w kontekst sound designe’u, estetyki szeroko pojętego glitchu oraz sztuki memicznej.
Dodatkowe informacje:
• Publiczność może brać czynny udział w oprowadzaniu (reagować ciałem na propozycje) lub biernie obserwować wydarzenie
___
fot. M. Zakrzewski