Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Program do wystawy czasowej

Alina Ślesińska. Szkice Przestrzeni

27 czerwca – 13 października 2024


Wystawie towarzyszy bogaty program wydarzeń przybliżających postać i twórczość Aliny Ślesińskiej. Dzieła artystki oraz jej przestrzenny sposób myślenia poznamy bliżej podczas spotkań z kuratorką wystawy oraz w trakcie oprowadzań z przewodniczkami i przewodnikami z Działu Edukacji MNW. Odbędą się także liczne zajęcia plenerowe w Parku Rzeźby, połączone również ze szkicowaniem. Dzieci i dorosłych zapraszamy na warsztaty i zajęcia ruchowe w ramach Otwartej Pracowni Rzeźbiar, nowego programu performatywno–edukacyjnego.


Kuratorka wystawy: Alicja Gzowska


Wstęp na wydarzenia: bezpłatne wejściówki do pobrania wyłącznie on-line www.bilety.mnw.art.pl od wtorku poprzedzającego wydarzenie

 

DOROŚLI I MŁODZIEŻ


Oprowadzania kuratorskie
30 czerwca, 18 sierpnia i 22 września / niedziela / 12.00


Po ekspozycji oprowadzi kuratorka wystawy Alicja Gzowska.

 

Oprowadzania po wystawie
29 czerwca; 6, 13, 20 i 27 lipca; 3, 10, 17, 24 i 31 sierpnia; 7, 14, 21, 28 września, 5 października / sobota / 13.00
W każdą sobotę zapraszamy na zwiedzanie wystawy z przewodniczkami i przewodnikami z Działu Edukacji. Wspólnie obejrzymy wystawę, poznając różnorodną twórczość Aliny Ślesińskiej - od rzeźb, przez rysunki i szkice, aż po projekty wizjonerskie.

 

Spacery po Parku Rzeźby
20 lipca, 17, 24 i 31 sierpnia; 14 i 28 września / sobota / 11.00


Park Rzeźby w Królikarni umożliwia zwiedzającym szczególny rodzaj poznania i obcowania ze sztuką, która zostaje uwolniona z klasycznych ram architektoniczno-wystawienniczych oraz pozostaje w bezpośredniej relacji z przestrzenią i naturą. Rzeźby pochodzą z różnych okresów – od drugiej połowy XIX wieku, aż po współczesność. Sylwetki ich twórców – w tym Aliny Ślesińskiej, której „Mojżesz” wita gości wchodzących do parku - przybliżymy podczas przygotowanych przez nas oprowadzań.


Szkicownik. Plenerowe warsztaty rysunku dla młodzieży i dorosłych
13 i 27 lipca, 10 sierpnia, 21 września / sobota / 11.00


Alina Ślesińska rysowała, szkicowała, projektowała, była czujną obserwatorką i wizjonerką. Zapraszamy na warsztaty, podczas których wspólnie obejrzymy wystawę jej prac, a następnie zgłębimy tajniki warsztatu rysownika. Spotkania będą okazją do zapoznania się z takimi zagadnieniami, jak perspektywa, proporcje, studium postaci czy szkic architektoniczny. Są to zajęcia dla każdego, kto chciałby spróbować swoich sił w rysowaniu. Doświadczenie i umiejętności rysunkowe nie są wymagane.

 

Spotkanie w dawnej pracowni Aliny Ślesińskiej
7 września / sobota / 16.00


Studio na Hożej, dziś miejsce twórczości Macieja Siudy – znanego z niesztampowego podejścia architekta, projektanta i humanisty – jest miejscem z historią. Przed laty znajdowała się tu pracownia Aliny Ślesińskiej. Tematem spotkania będzie rozmowa o dziejach pracowni i jej znaczeniu w procesie twórczym.

Zbiórka przy ul. Hożej 37

 

Spotkanie na wystawie z Maxem Cegielskim i Jankiem Simonem
4 października / piątek / 18.00


Max Cegielski i Janek Simon prowadzą interdyscyplinarny projekt skoncentrowany wokół zaprojektowanego i wykonanego przez Alinę Ślesińską w 1965 roku w Ghanie pomnika Kwame Nkrumaha. Na podstawie badań archiwalnych i wywiadów śledzą procesy kreowania postkolonialnego dziedzictwa w tamtym czasie i współcześnie. Wydobywają przy tym zapomniany kontekst współpracy krajów Europy Wschodniej i Zachodniej Afryki. 

 

OTWARTA PRACOWNIA RZEŹBIAR


Nowy program performatywno–edukacyjny wyrastający z działania choreograficznego Rzeźbiary Weroniki Pelczyńskiej i Magdy Fejdasz towarzyszącego pierwszej zbiorowej wystawie prac polskich rzeźbiarek XIX wieku Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku (2023). W ramach tegorocznych działań w Królikarni zapraszamy na pokaz Rzeźbiar, plenerowe warsztaty ruchowe i oprowadzania choreograficzne poświęcone sztuce i archiwum polskiej kobiecej rzeźby z uwzględnieniem prac znajdujących się na wystawie Alina Ślesińska. Szkice przestrzeni.  Celem Otwartej Pracowni Rzeźbiar jest refleksja na temat samego medium rzeźby jako sztuki przestrzennej prowokującej do ruchu, zachęcającej do odszukiwania pokrewieństw ciała i materii rzeźbiarskiej.

 

Popołudniówka w ruchu
4, 11, 18 i 25 lipca; 1, 8, 22 i 29 sierpnia / czwartek / 18.00


Spotkania dla osób 16+ z zabawą przez ruch i taniec w przestrzeni Parku Rzeźby. Przyjrzymy się ciału jako materii, która podlega ciągłej transformacji i harmonizacji. Pedagożki świadomego ruchu, wywodzące się z różnych praktyk fizycznych, poprowadzą plenerowe zajęcia ruchowe. Celem Popołudniówek w ruchu będzie przyjrzenie się rzeźbie jako medium, które łączy pozornie oddalone od siebie perspektywy ciała, takie jak: siła i miękkość, płynność i trwałość. Zajęcia nie wymagają wcześniejszego przygotowania i konkretnych umiejętności.

 

Oprowadzania choreograficzne po wystawie
26 lipca; 30 sierpnia; 13 września; 11 października / piątek / 18.00


To zaproszenie do nowych ścieżek interpretacji wystawy o twórczości Aliny Ślesińskiej przez pryzmat współczesnej choreografii. Podczas oprowadzań odbiorcy zachęcani będą do zmiany perspektywy i ruchu w miejscu wystawy – przestrzeni, która na co dzień podlega konkretnym normom. Działaniom towarzyszyć będzie muzyka na żywo.


Oprowadzanie Rzeźbiarskie Herstorie i performans Rzeźbiary
10 sierpnia / sobota / 16.00 (oprowadzanie) i 17.30 (performans)


Prezentacja spektaklu choreograficznego Rzeźbiary, który w nowej plenerowej odsłonie przybliży publiczności XIX-wieczne rzeźby i postaci ich autorek. Spektakl zostanie poprzedzony oprowadzaniem Rzeźbiarskie Herstorie, podczas którego zaprezentujemy prace rzeźbiarek eksponowane w Parku Rzeźby: Aliny Ślesińskiej, Marii Papy Rostkowskiej, Magdaleny Więcek-Wnuk, Krystyny Schwarzer-Litworni, Agnieszki Brzeżańskiej.

 

DZIECI I RODZINY


ContaKids. Przekąski ruchowe dla dzieci (2-5 lat)
11, 18 i 25 lipca; 1 i 8 sierpnia / czwartek / 10.00 i 11.00


Plenerowe zajęcia dla dzieci i opiekunów oparte o metodę ContaKids. Podczas krótkich dwudziestominutowych aktywności dzieci i rodzice w trakcie zabawy wzmacniają więzi, stając się partnerami w tańcu i ruchu oraz nawiązując intuicyjny, niewerbalny dialog. Dzieci rozwijają motorykę dużą, a dorośli doświadczają beztroski.

 

Wspólna przestrzeń. Warsztaty plastyczno-ruchowe dla rodzin (5-12 lat)
29 czerwca, 6 lipca, 3 sierpnia, 7 września / sobota / 11.00


Warsztaty plastyczne oraz zajęcia ruchowe, podczas których edukatorki z Działu Edukacji MNW wraz z zaproszonymi artystkami i artystami z różnych dziedzin sztuki zapoznają uczestników z medium rzeźby oraz kolekcją prezentowaną na wystawie i w Parku Rzeźby.

 

___

Program Otwartej Pracowni Rzeźbiar tworzony jest we współpracy z praktykami siostrzeństwa i Centrum w Ruchu.