Niniejszy serwis wykorzystuje pliki cookie. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację tego stanu rzeczy.

Pianokrąg

Autorski cykl Bartka Wąsika

 

„Pianokrąg” 2023 to już czwarta odsłona projektu Bartka Wąsika – pianisty, kompozytora i aranżera.

 

Podczas tegorocznej odsłony artysta pragnie podzielić się swymi inspiracjami muzycznymi, a jednocześnie pokazać, jak ważna jest siła muzyki ilustracyjnej. To jedno z założeń, które towarzyszy pianiście od pierwszej edycji imprezy w Królikarni, co zauważyła już i doceniła warszawska publiczność.

 

Tym razem cykl rozpocznie się od koncertu specjalnego, poświęconego pamięci Ryuichiego Sakamoto. Wiadomość o śmierci artysty obiegła świat wiosną tego roku. Warto przypomnieć, że dwa lata temu Bartek Wąsik zaprezentował w Królikarni własne interpretacje utworów japońskiego kompozytora, co spotkało się wówczas z ogromnym zainteresowaniem publiczności i rekordową frekwencją. W tegorocznym programie znajdzie się kilkanaście kompozycji, a wśród nich kilka nowych, nieprezentowanych w 2021 roku. To hołd dla japońskiego artysty. 

 

Kolejne koncerty skupią się wokół muzyki trzech polskich kompozytorów: Wojciecha Kilara, Zbigniewa Preisnera i Pawła Mykietyna. Podczas tegorocznej edycji warszawski pianista chce wskazać własne źródła inspiracji, które odnalazł w ich twórczości. W kontekście tych trzech nazwisk trudno nie pomyśleć o dziesiątej muzie. Czy wyobrażamy sobie kino Kieślowskiego bez oszczędnej, a innym razem – monumentalnie brzmiącej muzyki Preisnera? A kiedy słuchamy Kilara, czy nie pojawiają się w naszej wyobraźni obrazy z filmów Wajdy lub Coppoli?

W tym roku w Królikarni po raz pierwszy w historii cyklu Bartek Wąsik zaprezentuje muzykę polskich kompozytorów w tak szerokim wyborze – publiczność będzie mogła docenić jej jakość, siłę i oryginalność.

 

Bartek Wąsik – pianista, kompozytor i aranżer, laureat wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, nagrody fonograficznej Fryderyk oraz Paszportu Polityki 2014. Jest współzałożycielem i członkiem Lutosławski Piano Duo oraz kwartetu Kwadrofonik. Występował w Europie, Azji i obu Amerykach.

W listopadzie 2022 miała miejsce premiera jego solowego albumu „Daydreamer”, zawierającego osobiste aranżacje piosenek zespołu Radiohead.  

 
 
HARMONOGRAM 

 

4.06.23 / Pianokrąg I / Ryuichi Sakamoto / IN MEMORIAM 

02.07.23 / Pianokrąg II / Wojciech Kilar / DRACULA

06.08.23 / Pianokrąg III / Zbigniew Preisner / MUSIC FOR A FILM 

03.09.23 / Pianokrąg IV / Paweł Mykietyn / MY-PIANO