Kamil Bałuk Reporter, absolwent MISH, socjologii, filologii niderlandzkiej i dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Urodzony w Hannoverze, jest z Wrocławia, mieszka w Warszawie. Reportaże publikował w „Dużym Formacie”, „Przekroju”, „Wysokich Obcasach”, „Newsweeku” oraz w zbiorach książkowych „Grzech jest kobietą” i „Tutaj drzwi trzeba otwierać powoli”. Jego teksty były kilkukrotnie nominowane do Nagrody Newsweeka im. T. Torańskiej w kategorii Młody Talent. Autor książki „Wszystkie dzieci Louisa” nominowanej do MediaTORów 2017, która w 2018 roku ukaże się w Holandii nakładem prestiżowego wydawnictwa De Geus. Książka została debiutem roku Publio.pl. W październiku 2018 r. ukazała się biografia Zbigniewa Wodeckiego „Wodecki. Tak mi wyszło”, której jest współautorem. Laureat piątej edycji Konkursu Stypendialnego im. R. Kapuścińskiego za projekt zbioru reportaży o współczesnej Holandii, nad którym obecnie pracuje. Prowadził zajęcia na Uniwersytecie Wrocławskim i w Polskiej Szkole Reportażu. Na co dzień współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.
Monument mówiony/Kamil Bałuk/Pomnik po holendersku
Czwartek 5 września g.18.
Spotkanie z Kamilem Bałukiem "Pomnik po holendersku", piąte z serii "Monument mówiony: O pomnikach z perspektywy literackiej"
Holendrzy nie stawiają pomników bohaterom, bo ich bohaterem jest naród, wspólnota, społeczeństwo, które bezustannie modelują i którego granic poszukują. To dlatego na jednym z głównych placów Amsterdamu, Spui, stoi "Pupil", czyli pomnik bezdomnego chłopca-łobuza, który przed laty uratował psa. W kilka lat po powstaniu stał się obiektem ataków i podpaleń inicjowanych przez performatywny ruch Provo, który zwoływał pod "Pupilem" krucjatę przeciwko paleniu papierosów. Podpis pod rzeźbą głosi dziś, że jest jak sam Amsterdam: "żywy, ruchliwy, ale też trochę denerwujący". Czy ktoś u nas tak podpisałby pomnik? O "Pupilu", ale i o pomniku prostytutki, drzewnym pomniku ku pamięci ofiar zestrzelonego samolotu MH17 oraz pomniku smutnego inżyniera Jacquesa van Markena opowie, pracujący nad swoją książką reporterską o Holandii, Kamil Bałuk.
"Monument mówiony: o pomnikach z perspektywy literackiej” to cykl autorskich spotkań z pisarzami. Zaproszeni autorzy, to uważni obserwatorzy i komentatorzy otaczającej rzeczywistości, którzy w różny sposób zmierzą się z tematyką pomników i przestrzeni, w której one istnieją. W swoich wystąpieniach wychodzić będą poza narrację historyczno-sztuczne starając się spojrzeć na pomniki uwzględniając ich szersze konteksty – przede wszystkim antropologicznym, socjologicznym i filozoficznym. Każde spotkanie będzie poświęcone innemu tematowi.