WSPÓLNA PRZESTRZEŃ / Warsztaty plastyczno-ruchowe dla rodzin
godz. 11.00
Prowadzący: Justyna Czarnota i Rita Twardziak
„Wspólna przestrzeń” to cykl czterech warsztatów plastyczno-ruchowych dla rodzin, których celem jest ukazanie rzeźby jako medium otwartego na różne interpretacje oraz zachęta do jej twórczego odbioru. Rzeźby Aliny Ślesińskiej są przykładem odwagi w działaniu i nieposkromionej wyobraźni. Łączą lekkość i organiczność, a ich złożona konstrukcja kojarzyć się może z wielowymiarowymi strukturami świata przyrody.
Podczas trzeciej odsłony warsztatów duet prowadzących zaprosi uczestników i uczestniczki do interpretowania prac Aliny Ślesińskiej za pomocą ruchu i działań teatralnych. Spotkanie obejmie dwie przeplatające się części: oprowadzanie z elementami warsztatu plastycznego oraz działania teatralno-ruchowe. Spróbujemy między innymi wyobrazić sobie, co by się stało, gdyby rzeźby ożyły. Jak by się ruszały, jak mówiły? No i czy w ogóle o to chodzi, by coś powiedzieć? Wykorzystamy ćwiczenia teatralne, by się dobrze wspólnie międzypokoleniowo bawić.
bezpłatne wejściówki dostępne wyłącznie on-line od 30 lipca
Termin: sobota, 3 sierpnia, godz. 11.00 / terminy kolejnych warsztatów: 7 września
Czas trwania: ok. 90 minut
Miejsce zbiórki: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni, oddział MNW, ul. Puławska 113a, hol Pałacu
Dla kogo: dzieci w wieku 5–12 lat z opiekunami
Zasady udziału: wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do pobrania on-line we wtorek poprzedzający wydarzenie
Justyna Czarnota – pedagożka teatru, trenerka, kuratorka, managerka kultury. Prowadzi warsztaty dla różnych instytucji i organizacji w całej Polsce oraz projektuje materiały edukacyjne i rozwojowe. Jej głównym obszarem zainteresowania jest współczesny teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin, ciekawią ją szczególnie przedstawienia eksperymentujące z pozycją publiczności i modele działania wzmacniające bliskość między osobami na widowni.
Rita Twardziak – historyczka sztuki, nauczycielka, doktorantka UW, związana od wielu lat jako edukatorka z Muzeum Narodowym w Warszawie. Bada sztukę średniowieczną, fascynuje się sztuką współczesną.
Dodatkowe informacje:
• podczas zajęć prowadzące będą podążać za zainteresowaniem grupy, dostosowując plan działania do odbiorców obecnych podczas warsztatów,
• każdy element zajęć dedykowany jest wszystkim jego odbiorcom, zarówno starszym, jak i młodszym,
• opiekunowie mogą poczuć brak pewności siebie i mieć momenty dyskomfortu. Bądźcie dla siebie wspierający tak samo, jak jesteście dla swojego dziecka.
Co należy zabrać?
• swobodny, niekrępujący ruchu strój (dla siebie i dziecka),
• wygodne obuwie na płaskiej podeszwie,
• wodę do picia,
• przekąski na przed/po zajęciach,
• ewentualnie olejek na komary i meszki.
Czego nie zabierać?
• zabawek dla dzieci, jako że odciągają uwagę grupy.
___
Współpraca: Centrum w Ruchu