WYKŁAD / Rodin - malarz i rysownik
Wykład Dr Sophie Biass Fabiani z Musée Rodin w Paryżu towarzyszący wystawie „Xawery Dunikowski. Malarstwo”.
W początkach kariery Rodin pragnął zostać malarzem. W paryskim Muzeum Rodina przechowywanych jest ponad pięćdziesiąt obrazów jego autorstwa, głównie z lat młodości. Są to m.in. portrety i obrazy akademickie, zarówno skończone dzieła, jak i studia. Artysta malował także, jako „amator”, w okresie pobytu w Belgii (1870–1877). Znanych jest około trzydziestu jego studiów pejzażowych w stylu zbliżonym do szkoły z Barbizon. W zbiorach muzeum znajdują się również studia wykonane podczas pracy nad serią fresków zamówionych w 1911 roku.
Do kolekcji Muzeum Rodina należy także ponad siedem tysięcy rysunków. Dziedzina ta nie była dla artysty zajęciem drugorzędnym ani ubocznym w stosunku do rzeźby. „To proste, moje rysunki to klucz do mojej twórczości”, powiedział w 1910 roku. Od lat 90. XIX wieku zawsze włączał rysunki do swoich wystaw. W twórczości „papierowej” Rodina można wyróżnić kilka stylów: od rysunków „czarnych” do Bramy Piekieł, przez bardzo wystylizowane prace powstałe po 1900 roku, aż po wycinanki. Bardzo wysoko są oceniane również jego akwarele.
udział bezpłatny
wejściówki do pobrania on-line na stronie https://bilety.mnw.art.pl/ oraz w kasie Królikarni w dniu wydarzenia
liczba miejsc ograniczona
Wykład odbędzie się w sali edukacyjnej w Muzeum Rzeźby w Królikarni.
Wykład w języku francuskim z tłumaczeniem symultanicznym na język polski. Zostanie nagrany i zamieszczony na kanale YouTube.
Dr Sophie Biass-Fabiani, kustosz i doktor historii sztuki, od 2013 zajmuje się grafiką, malarstwem i sztuką współczesną w Muzeum Rodina. Była współkuratorką międzynarodowej wystawy i współautorką towarzyszącej jej publikacji pt. „Métamorphoses, Dans l’atelier de Rodin” (2015, książka jest dostępna także w wersji angielskiej). Napisała szereg esejów o rysunkach Rodina. W 2019 była kuratorem wystawy wycinanek: „Rodin : dessiner découper”. Jest również autorką czterech książek o Félixie Ziemie oraz wielu katalogów sztuki współczesnej.
___
🖼 Auguste Rodin, „Nu d'enfant penché”, P.7223, Musée Rodin, Paris